Robot PASCObot

PASCObot wykracza poza typowe zastosowania robotyki pomagając uczniom zgłębić ich wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i STEM. Jest ekscytującym narzędziem do radosnej nauki o operowaniu danymi, robotyce, programowaniu, pomiarach i kontrolerach. Łączy system zbierania danych w czasie rzeczywistym oraz tworzenie wykresów i analiz z intuicyjnym interfejsem do kodowania, który dostosowuje się do poziomu umiejętności uczniów. Platforma Blockly pozwala uczniom przeżyć przygodę z PASCObotem od programowania pierwszych ruchów robota, przez poruszanie się po torach przeszkód, aż po grupowanie obiektów według kolorów – nie ma żadnych ograniczeń! PASCObot otwiera nowy świat możliwości dla uczniów do odkrywania, tworzenia, a nawet rywalizacji!

 

Robot PASCObot jest prosty w budowie

Wersja podstawowa składa się tylko z sześciu części, w tym:

Wersja rozszerzona zawiera dodatkowo:

 • Moduł śledzenia linii: kontroluje sposób, w jaki PASCObot wykrywa i reaguje na ścieżki linii wykonane za pomocą dołączonych rolek taśmy.
 • Taśmę do śledzenia linii: umożliwia zaprojektowanie kształtu toru, po którym będzie się poruszał zaprogramowany PASCObot.
 • Moduł dalmierza: do lokalizowania, unikania i reakcji na przeszkody, w sposób zakodowany w PASCObocie.
 • Chwytak: urządzenie do wykonywania komend PASCObota dotyczących różnych obiektów zewnętrznych – może na przykład podnieść puszkę, ułożyć kubki w stos, usunąć przeszkodę z drogi.
 • Serwomechanizmy (2szt): silniki do poruszania chwytakiem w sposób zaprogramowany przez użytkownika; serwomechanizmy wyczuwają, kiedy obiekt został uchwycony.
 • Zestaw kolorowych kubków: akcesoria, które można podnosić, sortować, układać w stos lub użyć do stworzenia własnego toru przeszkód, a następnie zaprogramować PASCObota tak, by się po nim poruszał.

Umieszczony wewnątrz PASCObota //control.Node służy jako jego mózg, zapewniając zarówno zasilanie robota, jak i przechowywanie kodu napisanego przez uczniów. Wyposażony jest w akcelerometr, akumulator i wiele portów do podłączenia akcesoriów. Działa jako urządzenie sterujące typu all-in-one, umożliwiając połączenie z dowolnym bezprzewodowym czujnikiem lub urządzeniem PASCO, za pośrednictwem platformy programowania Blockly.

 

Platformy programowania:

Blockly (wizualny język programowania oparty na bloczkach) dostępny w oprogramowaniu PASCO SPARKvue ułatwia uczniom opanowanie podstaw programowania, bez konieczności martwienia się o składnię zapisu. Zamiast przytłaczać uczniów opcjami, Blockly koncentruje się na budowaniu umiejętności kodowania z wykorzystaniem biblioteki konfigurowalnych bloczków typu „przeciągnij i upuść”.

Blockly bezproblemowo integruje się ze wszystkimi czujnikami PASCO umożliwiając uczniom programowanie parametrów zbierania danych, kodowanie niestandardowych wyświetlaczy i podejmowanie decyzji opartych na danych w celu ulepszenia projektów STEM. Uczniowie mogą nawet używać danych z czujników PASCO w czasie rzeczywistym jako danych wejściowych do tworzenia pętli sprzężenia zwrotnego opartych na danych, systemów autonomicznych oraz modeli urządzeń.

Czujniki i roboty PASCO mogą być programowane także za pomocą tekstowego języka programowania Python™. Powiększa to możliwości i zastosowania edukacyjne tych urządzeń.

Blockly może być używany przez uczniów klas młodszych oraz wszędzie tam, gdzie programowanie jest uzupełnieniem procesu rejestracji danych doświadczalnych na lekcjach przedmiotów przyrodniczych.

Python™ będzie wykorzystywany w nauczaniu informatyki w klasach starszych oraz znajdzie uznanie wszystkich tych, którzy oczekują większych możliwości programowania.

Cechy użytkowe robota PASCObota:

 • Wytrzymała plastikowa obudowa zapewnia wiele lat niezawodnego użytkowania.
 • Gotowe zadania wprowadzające uczniów w tajniki programowania i robotyki.
 • Szybkie, precyzyjne silniki krokowe do sterowania ruchem robota.
 • Wykonywanie kodu w czasie rzeczywistym z jednoczesnym zbieraniem i wyświetlaniem danych z czujników PASCO.
 • Bezproblemowa integracja danych z czujników PASCO w programach, pozwalająca na wykorzystanie nieograniczonych możliwości.
 • Komponenty kompatybilne z innymi projektami STEM – łatwa wymiana silników krokowych i urządzeń //control.Node pomiędzy projektami.
 • Połączenie typu „Plug-and-play” z akcesoriami takimi, jak moduł śledzenia linii, moduł dalmierza, chwytak do PASCObota.
 • 5 letnia gwarancja producenta

Więcej o możliwościach wykorzystania robota PASCObota, czujników PASCO oraz wsparcia metodycznego znajdziesz na stronie: www.pasco.com.pl